Ortodoncja

Przed rozpoczęciem terapii ortodontycznej często pojawia się wiele pytań dotyczących leczenia. Warto przed konsulatcją z ortodontą zapisać najbardziej nurtujące pytania, aby w trakcie spotkania rozwiać jak najwięcej wątpliwości w tym zakresie.  Poniżej zamieszczamy najczęściej pojawiające sie pytania dotyczące leczenia:

Jak przebiega leczenia ortodontyczne?

Typowe leczenie ortodontyczne przebiega w następujących etapach:

  1. Konsultacja ortodontyczna, która zakłada wywiad lekarski, wraz zanaizą pełnej diagnostyki (wykonanych w Gabinecie zdjęć fotograficznych,  RTG, pantomografii i cefalomentrii) oraz pobranie wycisków niezbędnych do przygotowania modeli diagnostycznych
  2. Wizyta higienizacyjna, czyli przygotowanie jamy ustnej do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego
  3. Wizyta konsultacja z omówieniem i akceptacją przez Pacjenta planu leczenia ortodontycznego
  4. Rozpoczęcie leczenia ortodontycznego – założenie aparatu stałego lub ruchomego oraz instruktaż postępowania z aparatem
  5. Wizyty kontrolne (zgodnie z harmonogramem ustalonym z lekarzem)
  6. Zdjęcie aparatu
  7. Wizyty kontrolne w okresie retencji

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Czas i efekt leczenia ortodontycznego zależy w znacznym stopniu od ścisłej współpracy lekarza i Pacjenta. Prawidłowa diagnoza oraz dobrze przygotowany plan leczenia to klucz do wspólnego sukcesu, który pozwala ograniczyć czas leczenia do niezbędnego minimum. Jednak należy pamiętać że terapia ortodontyczna jest procesem długotrwałym. Leczenie przy pomocy aparatów stałych trwa średnio 2- 2,5 lat. Użycie aparatów samoligaturujących np. System Damon® skraca czas leczenia o około 6 miesięcy. Długość leczenia wady zależy od stopnia jej nasilenia, regularności wizyt kontrolnych, osobniczej podatności na leczenie.

Czy można łączyć aparat estetyczny (ceramiczny) np. na łuku górnym z aparatem metalowym na. łuku dolnym?

Jak najbardziej. Takie połączenie aparatów nie ma wpływu na efekt końcowy leczenia.

Jaka jest różnica pomiędzy aparatem samoligaturującym, a aparatem z zamkami tradycyjnymi z ligaturami?

Użycie zamków samoligaturujących pozwala na zastosowanie lekkich, biologicznie zbalansowanych sił, czego rezultatem jest szybsze i komfortowe przesuwanie zębów. Zredukowane tarcie przyspiesza i skraca czas leczenia o około 6 miesięcy. Również wizyty kontrolne są rzadsze, średnio co 7-8 tygodni.

Co to jest system Damona?

System Damona polega na leczeniu zamkami samoligaturującymi. Jest to pewnego rodzaju filozofia leczenia oparta o nowoczesną wiedzę połączoną z zastosowaniem wysokiej jakości zamków, zaawansowanych technologicznie łuków oraz minimalnie inwazyjnych metod leczenia.

Czy aparaty estetyczne się przebarwiają?

Stosowane w naszym Gabinecie zamki ceramiczne są doskonałej jakości i nie przebarwiają się, jednak ligatury mogą się przebarwiać pod wpływem niektórych pokarmów i napojów.

Czy można wybielać zęby w trakcie leczenia ortodontycznego?

Nie. Aparat umocowany jest do powierzchni zębów, zatem podczas zabiegu wybielania miejsca zajęte przez aparat nie zostałyby wybielone. Zęby można wybielać najwcześniej po upływie co najmniej sześciu miesięcy od jego zdjęcia.

Jaki aparat jest najlepszy dla osoby palącej papierosy, aby się nie przebarwiał?

Najbardziej polecamy rzucenie palenia 🙂 A odpowiadając na pytanie:  na zmianę koloru i przebarwienia najbardziej narażone są ligatury, zatem w przypadku palacza można założyć aparat bezligaturowy. Spełni on oczekiwania estetyczne, jednak należny liczyć się z wyższą cena tego rozwiązania.