Ortodoncja

Aparaty ortodontyczne dzielimy na dwa ogólne rodzaje: aparaty ruchome i stałe. Rodzaj zastosowanego aparatu ortodontycznego w leczeniu Pacjenta zależy od rodzaju wady, wieku pacjenta oraz higieny. W naszym Gabinecie stosujemy wiele typów aparatów, które dobieramy indywidualnie w trakcie ustalania z Pacjentem planu leczenia.

Zamki metalowe

Aparaty ortodontyczne

Są najczęściej stosowane w leczeniu ortodontycznym, mogą być w  kolorze srebrnym, złotym lub powlekane specjalną emalią w kolorze zęba.

Stosowanie tego typu aparatu wymaga wizyt kontrolnych średnio co 4-5 tygodni i stosowania ligatur.

 

 

Aparaty ortodontyczne

Zamki kosmetyczne

Mają różne odcienie, mogą więc być idealnie dopasowane do koloru zęba. Przy mówieniu i uśmiechu są znacznie mniej widoczne. Sam proces leczenia nie różni się od leczenia przy użyciu tradycyjnych zamków metalowych.

 

Aparaty ortodontyczne

System Damona Q®

To bezligaturowe zamki z nowoczesnymi łukami o potwierdzonej klinicznie skuteczności w szybkim i znacznie bardziej komfortowym dla pacjenta przemieszczaniu zębów. Aparat Damon wyposażony jest w mechanizm mocowania łuków zmniejszający tarcie. Umożliwia to szybsze przemieszczanie zębów przy zastosowaniu mniejszych sił. Zastosowanie zamków systemu Damon pozwala na rzadsze wizyty – co 6-8 tygodni. Czas leczenia jest o około pół roku krótszy w porównaniu z innymi systemami. Mniejsze są również dolegliwości bólowe, ryzyko resorpcji korzeni i odwapnienia szkliwa.

 

Aparaty ortodontyczne

Aparaty retencyjne

To nieodłączny element leczenia ortodontycznego. Choć po zdjęciu stałego aparatu zęby znajdują się już w prawidłowej pozycji, po zdjęciu aparatów stałych konieczne jest podtrzymywanie wyników leczenia dzięki aparatowi retencyjnemu. Niestosowanie retainera może zaprzepaścić efekty terapii.  Są dwa typy aparatów retencyjnych: klejony na stałe od strony językowej lub wyjmowany, zakładany na noc. Czas leczenia jest uzależniony od wady. Zazwyczaj ten etap leczenia trwa nawet kilka lat i stanowi co najmniej połowę czasu, który poświecono na leczenie aparatem ortodontycznym.

Aparaty ortodontyczne

Aparaty zdejmowane

Wykonywane są indywidualnie dla każdego dziecka w pracowni technicznej po pobraniu wycisków ortodontycznych. Aparaty należy nosić minimum 3 godziny w ciągu dnia i całą noc. Bardzo ważna jest dyscyplina i systematyczność, a także regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne. Czas leczenia trwa średnio około 2 lata. Przy pomocy aparatów zdejmowanych można wyleczyć tylko niektóre wady.

 

Skorzystaj  z oferty leczenia w naszych Gabinetach. Zaplanuj wizytę!